Працівник зі статусом інвалідності працює неповний робочий день: що з нормативом?
Для розрахунку нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю включається особа з інвалідністю, яка працює за основним місцем роботи, на неповний робочий день (тиждень)
Працівник зі статусом інвалідності працює неповний робочий день: що з нормативом?
Для розрахунку нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю включається особа з інвалідністю, яка працює за основним місцем роботи, на неповний робочий день (тиждень)
24.03.2025
8 358
1
Заступник начальника відділу з питань праці західного регіону управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області надає роз’яснення щодо нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю, установлення їм неповного робочого дня (тижня).
Статтею 2 Закону України від 21.03.1991
№875-ХІІ «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», особою з інвалідністю вважають особу зі стійким розладом функцій організму, що може призводити до обмеження життєдіяльності та потреби в соціальному захисті й допомозі.
Для всіх роботодавців установлено норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю, які використовують найману працю, у розмірі 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, – у кількості одного робочого місця. Для виконання нормативу місце роботи особи з інвалідністю має бути основним (ст. 19 Закону
№875). При цьому, не має значення режим роботи такого працівника: повний робочий час чи 0,5 ставки (неповний робочий час).
Розраховуючи норматив, потрібно правильно визначити середньооблікову кількість штатних працівників облікового складу за рік. Цей показник обчислюється за п. 3.2 глави 3 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої Державним комітетом статистики України від 28.09.2005
№286, а також потрібний для правильного заповнення «Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю. Форма
№10-ПОІ (річна)», затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 27.08.2020
№591.
На прохання особи з інвалідністю або за медичним висновком їй установлюють неповний робочий день (тиждень) і створюють пільгові умови праці. Робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників. Залучення осіб з інвалідністю до надурочних і нічних робіт допускається тільки за їхньою згодою (ст. 56, 172 КЗпП).
Таким чином, для розрахунку нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю включається особа з інвалідністю, яка працює за основним місцем роботи, на неповний робочий день (тиждень).
При цьому мають бути дотримані мінімальні державні гарантії щодо оплати праці. Так, ст. 3-1 Закону України «Про оплату праці» визначено, що розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати. У разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці."(С)
І коментар
"Ольга
24.03.2025, 16:49
«Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю. Форма
№10-ПОІ (річна)», затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 27.08.2020
№591, не подається відповідно до Закону України від 18.10.2022
№ 2682 «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту соціальних, трудових та інших прав фізичних осіб, у тому числі під час воєнного стану, та спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю», який передбачає автоматизований режим з використанням даних Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності для визначення підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, і які не забезпечили виконання нормативу робочих місць у попередньому році. Отже, звіти не подавались за 2022 рік."(с)
25-.03.2025
#Черкаси.
#VIVAVIVAУКРАЇНА #історія #manowar723 #Міжнароднеправопринципитазастосування #соцзахист #інваліди #медицина #освіта #суспільство #шахиmanowar-723(Черкаси,Україна)
Мицик Юрій Миколайович (Черкаси) -історик та шахіст (кмс з шахів та Дитячий Тренер) ,майже-20 років праці у освіті ,12 серпня-5 років ,як звільнився "За згодою"сторін"з ЦДЮТ(Черкаси) -шаховий
гурток"Біла тура",де працював шаховим Тренером з 2006-2019 рр й вже 6 рік не дають повернутись,погрожуючи,що не візьмуть назад на роботу у ЦДЮТ (Черкаси) ніколи і живи,як хочеш (інвалід дитинства 3 групи ,самотній та без родичів у Черкасах )