Венеційська комісія вийшла із жорсткою позицією щодо реформи КСУ: прийнятий закон не відповідає їхнім двом ключовим рекомендаціям.
http://bit.ly/3XRm8heЦе означає, що ані Венеційка, ані міжнародники не делегують своїх експертів до комісії з відбору суддів КСУ без змін до закону.
Це також означає, що без змін до закону Європейський Союз не зарахує нам реформу КСУ, без чого переговори про членство неможливі.
Про які ключові зміни йдеться:
1. Дорадча група експертів, яка відбиратиме кандидатів до КСУ, має включати 7-го члена, номінованого міжнародними партнерами.
2. Рішення Дорадчої групи щодо доброчесності та професійності кандидатів повинні мати обов’язковий характер для суб’єктів призначення суддів КСУ.
Венеційка озвучила ці рекомендації ще 19 грудня.
Проте в ОП затято робили вигляд, що вони несуттєві, закон можна імплементувати без них, а ЄС та інші міжнародні партнери це проковтнуть.
НЕ проковтнули.
Я поясню, чим ОП так загрожує виконання цих рекомендацій Венеційки.
Фактично йдеться про те, чи зможе офіс контролювати Дорадчу групу експертів.
В ситуації 3 на 3, коли у делегованих міжнародниками експертів немає переважного голосу, вони максимум що можуть, то банити відвертих негідників.
В таких умовах темні конячки ОП легко проходять відбір.
Але поява 7 члена в комісії за квотою міжнародників все змінює, адже тоді ОП вже не зможе протягувати своїх людей.
ОП хоче взяти під контроль КСУ, бо там у них критичне питання. Саме КСУ допоможе або стане на заваді проведеннюя після війни парламентських і президентських виборів водночас, чого найбільше прагнуть в офісі.
Заради збереження своєї влади частина Банкової поставила під удар не просто реформу КСУ, але нашу Євроінтеграцію.
Сподіваюсь, ця історія стане для влади хорошим уроком. В принципових питаннях реформ Єврокомісія НЕ прогинатиметься.
Як і громадянське суспільство.
Шабунін