Зарядити Байрактар.
Всі ми дуже раділи новині про те, що турецький виробник безпілотників вирішив побудувати завод в Україні. Я особисто пам’ятаю, як у руських підгаряло тоді на пропаганда-тв. Але потужний спалах вдалося швидко «потушити» суворими українськими реаліями, - в компанії Байрактар заявили, що для побудови заводу потрібно тільки за приєднання до електроенергії заплатити $10 млн. та ще й почекати 2 роки, а ось в Туреччині це безкоштовно і чекати не потрібно.
І тут понесся срач, а поважні експерти, багато з яких, мої хороші знайомі, ще й бізнесмени та керівники почали писати, що це зрада і так бути не може!
Друзі, так є!
Так триває вже десятки років, і це одна з причин, чому ми не створюємо тисячі нових підприємств та, за показниками давно поміж країн третього світу.
А тепер бізнес-кейс.
У нас в компанії зараз триває один великий індустріальний проект, який передбачає підключення до української енергосистеми. Я не енергетик, на щастя, у нас дуже потужна професійна команда та є кому закривати цю експертизу.
Проект підключення з «нуля» в нашому випадку укрупнено виглядає так (далі опишу основні кроки, орієнтовний бюджет та строки виконання):
1. Обстежити на схемі можливі точки майбутнього приєднання.
Бюджет 60 000 грн.
Строк виконання - 1 місяць.
2. Техніко-економічне обґрунтування точки доступу до енергетичних мереж, якщо більше 20 мВт.
Бюджет 900 000 грн.
Строк виконання - 3 місяці.
3. Звернення в обленерго, укладання договіру на приєднання до електромереж (тех умови, тех завдання на проектування, лінійна складова - будують лінію та виконують реконструкцію суміжних підстанцій та інфраструктури).
Бюджет 28 000 000 грн.
Строк виконання - 12 місяців.
4. Замовляємо проект на будівництво мереж зовнішнього електропостачання (головної підстанції).
Бюджет 1 600 000 грн.
Строк виконання - 6 місяців.
5. Виконуємо проект (підстанція 150/10 кВолть). Бюджет 214 000 000 грн.
Строк виконання - 12 місяців.
6. Інспекція дає дозвіл на підключення та подаємо напругу. Приїзжають мінімум 2-3 рази з практики, якщо немає серйозних недоробок.
Бюджет 0 грн.
Строк виконання - 3 місяці.
Бюджет 244 560 000 без ПДВ, або 293 472 000 з податками - $7,3 млн. (ми ж місцеві, нам вдається дешевше все робити, ніж експатам 🙂
Строки реалізації 2,5 роки.
Вся ця історія демонструє як налаштована офіційно наша система. Та ще й без війни та мега ушкоджень критичної інфраструктури. Тут немає про корупцію, зраду або щось таке. Наприклад, наша компанія не платить хабарі, ми все виконуємо офіційно, та в такому ланцюжку може бути у всіх по-різному…
Вочевидь одне, - з таким підходом квітучу індустріальну країну не побудувати. У індіанців є дуже класне прислів’я: Якщо кінь здох - злазь!
Наш давно вже здох, треба нести нового.
+2