Зрештою, що зможе запропонувати Мадрид? Збільшення автономії? Збереження 100% усіх податкових надходжень у регіоні? Всі ці пропозиції для Барселони втратили актуальність.
Чи не єдиним, на що може погодитися Каталонія, може бути повторний референдум, визнаний Мадридом. Формально це лишає шанс на збереження цілісності Іспанії (адже ще півроку тому сепаратисти мали менше 40% підтримки у регіоні, то чи не повернеться старий рівень підтримки, коли почнуться дискусії про економічні та інші наслідки розділення?).
Але станом на сьогодні і каталонські політики, і суспільство не бачать іншого сценарію, окрім незалежності.
Думку, що популярна в Барселоні, висловив вночі один із найвідоміших каталонців, футбольний тренер Жузеп Гвардіола: "Спочатку вони атакували 700 людей, які просто прийшли на голосування. А потім вони кажуть про мирне співіснування? Всі аргументи втрачають сенс після того, як тебе хапають, кидають на підлогу, а потім ще наступають на тебе ногами". (с)
Так, нині зарано стверджувати, яким буде фінал історії та коли він настане. Але вже зараз очевидно, що каталонська проблема стає випробуванням не лише для Мадрида, але й для інших країн Європи. Прецедент одностороннього проголошення незалежності може вдарити по багатьом.
Іспанська Країна Басків, французька Корсика, бельгійська Фландрія – це лише найгарячіші точки на політичній карті Європи, де час від часу виникають розмови про розділення країни.
І якщо Каталонія доведе, що цей шлях працює, що можна проводити референдум, провокувати центральну владу до використання сили і зрештою досягати успіху – це стане серйозним випробуванням для Європи. (с)
+1