Iryna Geraschenko
Всі ми, як би хто не ставився до Зеленського, бажали успіху українській делегації в США, усвідомлюючи рівень загроз перед країною і наскільки мирний процес залежить від результатів цих перемовин.
Ніхто не мав ілюзій щодо ставлення нової адміністрації до команди Зеленського. Правда і в тому, що Україна для них- «частина проблеми», яку хочеться якнайшвидше вирішити за рахунок самої України. І саме тому ключовою метою візиту мало бути одне- відновлення діалогу.
Очевидним є і те, що завершити війну за 24 години чи три місяці неможливо, тому найлегше вимагати від слабшого «перестати стріляти» без будь яких гарантій безпеки.
Але Україна настільки критично залежить від військової і фінансової підтримки США, не лише від зброї, а від ППО, Patriot, Starlink, звʼязку, розвідданих, що першими дипломатичні провали відчує фронт.
Все це настільки очевидні речі, про них точно знали і на Банковій, і були зобовʼязані все прорахувати і передбачити, пропрацювати кризові сценарії, кожну репліку і реакцію, вивірити кожен крок, виходячи з ключового - цей візит і його результати критично важливі для України.
Зеленський в Овальному кабінеті опинилися в компанії ще більш хамовитих хлопців. Яких перебиваннями на чужій території з мовним барʼєром - апріорі неможливо було переграти. Кілька днів тому в цьому ж кабінеті були Макрон і Стармер. Які демонстрували іншу дипломатичну школу, бо мета мета зустрічі - не реакція соцмереж, а майбутні взаємини між країнами.
Після зустрічі в Білому домі наші взаємини з США знаходяться на найнижчій точці з часів «Кольчуги». Я поділяю емоції Зеленського на Fox News, що він мав захистити гідність українських солдатів, але як Верховний головнокомандуючий і відповідальний за зовнішню політику в першу чергу він має захистити Україну , забезпечити нашу сильну позицію і зброю для воїнів.
Тому треба припинити емоції і антиамериканські настрої. Україна і США- це не Зеленський і Трамп, а набагато ширше. Це дві країни - стратегічні партнери і два дружні народи, це двопартійна підтримка, яку необхідно відновити. Ключова задача всіх, хто може цьому сприяти- відновити діалог між Україною і США. Ми маємо бути за столом переговорів зараз.
Українські воїни чудово роблять свою роботу- знищують ворога, і вони вправі вимагати від всіх нас , від влади в першу чергу теж фахово виконувати свою роботу на дипломатичному напрямку.
З позитивного. Європейські лідери підтримали Україну! І український народ. Від української влади зараз залежить як ця підтримка конвертується в зброю, гроші і миротворчу місію. Ми всі чекаємо результатів самітів в Лондоні і Брюсселі. Дуже важливо, аби лідери ЄС виступили з посередницькою місією і повернули США до діалогу, бо , наголошую, США і Украіна- це набагато більше, ніж Трамп і Зеленський.
Нас підтримали багато американців, демократи і навіть деякі республіканці. На щастя, в США немає єдиного марафону, то ж зараз час максимальної медійної активності в західних медіа, з розʼясненням позиції, що Америка може бути великою тільки захищаючи цінності. Наш ворог - це Росія, її посилення посилює вісь зла.
Зеленський і його команда зобовʼязані чесно поговорити з українцями і розказати план Б, якщо ми залишимося без американської зброї і грошей. Чи точно ми можемо витрачати зараз 600 млн євро на російське обладнання для ХАЕС, мільярди на дороги і на марафон? Очевидно, що ні. Якщо ми чесні перед собою, нас чекає секвестр бюджету і затягування пасків. Це має сказати суспільству Зеленський.
Мені було боляче дивитися на сварку в Овальному кабінеті. Я не маю ілюзій щодо позиції нової американської адміністрації. Але державне управління, особливо в час війни, потребує державницьких рішень, хронові голови і менше емоцій.
Світ підтримує Україну. Час підтримати Україну, а не прізвища, всередині країни. Час єднання навколо ЗСУ. Переформатування більшості, створення нового уряду. Банкова не має більше права поводитися з парламентом як Венс в Овальному кабінеті.
І здається, декому час забути про вибори і зосередитися на війні. Це точно зобовʼязання Зеленського, бо ані Трамп, ані хто інший не несе відповідальності за ситуацію на фронті.
Нам треба спуститися на землю і повернутися в реальність, все набагато складніше. Будь які порівняні з Черчіллем - не працюють, бо Черчілль не сварився з Рузвельтом, хоч той роками на давав йому зброю і не відкривав другий фронт. Але без їх непростого діалогу неможлива була б перемога над злом. В сучасному світі критичний брак Черчіллів і Рузвельтів. Але ми маємо перемогти зло. Разом, якби важко це не було.