Спробую спрощено пояснити, чого сьогодні з'явось публічне звернення багатьох волонтерських ГО та фондів до Умєрова з проханням не заважати роботі ДОЗ (департамент Міноборони, що опікується військовою медициною).
1. Після того, як з Міністерства пішла Наталія Калмикова, керівниця ДОЗ Оксана Сухорукова та працівники ДОЗ знаходяться під системним тиском (кримінальні справи, блокування рішень і т.п.). Навіщо це команді Умєрова - питання відкрите, але це маразм влаштовувати таке під час війни.
2. З метою легкого звільнення Сухорукової Умєров затвердив реорганізацію ДОЗ, внаслідок якої керівником департаменту може бути лише військовий, що автоматично означає, що Оксана йде, бо вона цивільна. В чому принциповість мати саме на цій посаді військового, не пояснюється (в ДОЗ при цьому працює багато військових).
3. Весь колектив ДОЗ вважає, що це питання не про Сухорукову, а про системний тиск, і заявили публічно про своє небажання далі працювати в ДОЗ в таких умовах.
Посилання на всі публікації, звернення, я викладу в коментарях. Також викладу публічні позиції тих, хто вважає, що ДОЗ працював неефективно (щоб був якийсь баланс думок). Кому цікаво, зможете все прочитати та сформувати власну оцінку.
Моя особиста дуже суб'єктивна думка наступна:
1. За минулий рік я не побачив каркаломних позитивних змін на рівні бойових медиків та першої ланки евакуації. Чи винен в цьому саме ДОЗ? Частково да, але в першу чергу це пройоб КМС та Генштабу, які традиційно не сфокусовані на фронтовій медицині і на організації адекватної системи.
2. Чи зробив ДОЗ щось гарне? Да, багато правильних речей розпочали і роблять - про це можна прочитати у зверненні волонтерів та нещодавніх публічних звітах ДОЗ.
3. Чи можна було зробити більше і краще? Да. Але тут треба дивитися об'єктивно, що може зробити департамент та керівниця департаменту в умовах, коли в Міноборони бардак, і керівництво взагалі забило на військову медицину після уходу Калмикової.
4. Чи буде працювати ДОЗ наступні півроку, навіть якщо туди призначать зараз Мати Терезу? Ні. Нові люди будуть знову півроку розбиратися, що і як робити, входити в курс справ і т.п. Чи допоможе це медикам на фронті? Навряд.
Загальний висновок для мене полягає в тому, що замість якогось стратегічного руху в напрямку реформування військової медицини, кращої підготовки і забезпечення медиків і особового складу, Умєров продукує додатковий хаос на пустому місці без чіткої відповіді на питання "навіщо це?".
Аліна Міхайлова має зайняти цю посаду. Нікагда такого не було, і ось знову.