Сообщение #2791586 Просмотреть на стене →

Коли реєстри хакнуть наступного разу – ви про це вже не дізнаєтеся.
Тому що «слуги» тишком-нишком засекретили інформацію про кіберінциденти.
Згідно вже прийнятого за основу законопроекту 11290, «інформація про інцидент кібербезпеки ..щодо електронних систем об’єктів критичної інформаційної інфраструктури ..є інформацією з обмеженим доступом». https://cutt.ly/ae2p7V1N
Всьо, проблема кібербезпеки вирішена: ми просто забороняємо повідомляти про голи у наші ворота. Фух, нарешті перемога. Нахіба вирішувати проблему, якщо можна її просто засекретити? Геніально.
Тепер навіть сам факт інциденту заборонено розголошувати.
Вони і раніше не так шоб дуже говірки були, а тепер ще й законодавчу основу мають – ніззя говорити про проблеми, заборонено. Неча холопам забагато знати шо ми там вчергове «про#балі»(С)
А якщо хакнули «суб'єкт сектору безпеки та оборони» - то інформація про це тепер взагалі буде державною таємницею. До якою тепер віднесено“…стан, … заходи і порядок здійсення кібероборони, забезпечення кібербезпеки». А зламаний ресурс – це і є поточний «стан кібербезпеки».
Тобто якщо гроші на кібербезпеку були виділені, але кудись закотилися – прутня тобі, а не інформація. Якщо/коли рашн-хакерс вчергове хакнуть поштові сервери МВС - це вже державна таємниця і видавати її за журналістськими запитами ніяк не можна.

І що характерно, народні обранці називають своє голосування за ЗП 11290 – потужною реакцією на кібератаки проти реєстрів Мінюсту. Для мене абсолютно ясно, що ніхто з проголосувавших не читав шо там написано – крім хитрого автора. А якщо хтось і глянув – не мав клепки зрозуміти. Скажу по секрету: навіть мені було непросто продертися через 38 сторінок старанно заплутаної казуїстики. Але я ж всього лише експерт з кібербезпеки з юридичною освітою, куди мені до інтелектуальної величі членів Парламенту.

У самому кінці законопроекту тихенько втиснута норма, яка дозволяє представникам «об’єднаної групи» - а це РНБО, Держспецзв’язку, Нацполіція та СБУ – «безперешкодний доступ до інформаційно-комунікаційних та технологічних систем військових формувань». Звісно, «з метою локалізації кібератак і інцидентів кібербезпеки, наслідки яких можуть призвести чи призвели до кризової ситуації».
Ця ж норма була у законопроекті 8087, який ми усі разом тричі відбили. Цього ж разу спроба стала вдалою завдяки зміні тактики: непомітними абзацами, ретельно захованими серед величезної купи законодавчого непотрібу.

Але також у ЗП 11290 знайшлося місце і веселощам.
Так, Міністерство Імені Федорова тепер буде відповідальне за «безпечний Інтернет» в Україні, зокрема для дітей. Цитата: «…забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері безпечного користування Інтернетом та цифровими технологіями для захисту користувачів, у тому числі дітей, у кіберпросторі».
Тепер усім зрозуміло зрозуміло кому писати скарги на усі шахрайства в Інтернеті?

І до менш важливих нововведень: до переліку «основних суб’єктів національної системи кібербезпеки» добавлено МЗС. І тепер разом з НКЦК РНБО їх стало 12. Дванадцять няньок - і жодного відповідального, класно ж? Просто раніше їх було 11, хоча тоді теж ніхто ні за що не ніс відповідальності. А ось тепер, з 12 заживемо, еге ж?
До речі, ще один прикол на цю ж тему. Один і той же законопроект 11290 нарізає дуже схожі завдання «координації» з питань кіберзахисту двом різним організаціям: Держспецзв’язку та РНБО.
Ось, порівняйте.
Це завдання Держспецзв’язку:
«111) Координація діяльності об’єктів критичної інфраструктури з питань кіберзахисту у разі введення надзвичайного стану або воєнного стану;
110-112) Забезпечення функціонування національних систем реагування та обміну інформацією стосовно інцидентів кібербезпеки, кібератак, кіберзагроз.»
А це - завдання РНБО: «здійснює координацію суб’єктів національної системи реагування, зокрема під час функціонування національної системи обміну інформацією».
За словесними хитросплетіннями приховано бажання внести хаос та залишити систему загальної безвідповідальності – щоб у випадку серйозного інциденту кожен орган зміг перекинути провину на інший. Маючи на це законодавчу основу.

Отже, резюме: наші законодавці, у якості відповіді на росіянські кібератаки проголосували за а) засекречення інформації про кіберінциденти; б) дозвіл силовикам втручатися у військові мережі та в) посилення хаосу у і без того слабкому та протирічному кібер-законодавстві.
Я перепрошую: а це точно про «вивчення уроків» та «врахування помилок»?

Тому мені здається риторичним питання «чи слід очікувати наступного гучного інциденту» - як було з було з реєстрами, Медком, Прикарпаттяобленерго, Дією чи Київстаром.
Допоки кібербезпекою країни займаються агресивні смарагдові невігласи – потік кіберінцидентів залишатиметься стабільним, до ворожки не ходи.

Костянтин Корсун
 
Последние новости
Рубен Аморим сказал Гарначо, чтобы тот искал себе новый клуб Вихованець "Динамо" оголосив про завершення кар'єри у 33 роки "Динамо" не буде сіяним. Визначилися потенційні суперники киян у третьому кваліфікаційному раунді Ліги чемпіонів Визначився колір форми "Динамо" на сьогоднішній матч проти "Колоса" "Динамо" здобуло 31-й комплект нагород чемпіонату України. Хто брав медалі за всю історію існування цього турніру Мирча Луческу: «Цена успеха — зависть, цена поражения — одиночество!» «Впервые напился в 8 лет», — Алиев поделился воспоминаниями о детстве в россии Євген МАКАРЕНКО: "Буду дзвонити Сергію Реброву, в мене є канадська віза" Георгій ЄРМАКОВ: "Очна зустріч з "Динамо" була вкрай важливою для визначення чемпіона" Колонка Александра Липенко. Леонид Буряк: «Три звездочки над эмблемой — заслуга нескольких поколений динамовцев»
Опрос
Скільки триватиме війна?
Менше місяця
13%
13%
Менше трьох місяців
26%
26%
До півроку
23%
23%
До року
15%
15%
Більше року
23%
23%
Оценки
Оцените действия игроков Динамо в матче с Мариуполем
Бущан
5,0
50%
Кендзера
4,0
40%
Забарный
5,0
50%
Сирота
5,0
50%
Караваев
3,0
30%
Сидорчук
6,0
60%
Шапаренко
6,0
60%
Буяльский
4,0
40%
Де Пена
4,0
40%
Цыганков
3,0
30%
Вербич
3,0
30%
Гармаш
4,0
40%
Тымчик
4,0
40%
Витиньо
4,0
40%