ПОЛІТИКАЄВРОПА
Військова допомога Україні: чи може ЄС "більше і швидше"?
Ксенія Польська
1 год. тому1 год. тому
Чи поставить Євросоюз Україні мільйон боєприпасів вчасно? Чи розблокує Угорщина військову допомогу Києву? Що буде з фондом у 20 мільярдів євро? Міністри оборони країн ЄС у Брюсселі шукають рішення і компроміси.
https://p.dw.com/p/4YoVoЗасідання Ради ЄС на рівні міністрів оборони
Засідання Ради ЄС на рівні міністрів оборониФото: European Union/Francois Lenoir
РЕКЛАМА
Чи зможе Євросоюз надати мільйон снарядів Україні? На засіданні міністрів оборони країн ЄС у Брюсселі прогнози кардинально розійшлися. На одному полюсі опинився глава міноборони ФРН Борис Пісторіус (Boris Pistorius), який не просто з упевненістю заявив, що це зробити не вдасться, а й у принципі вважає, що сама постановка питання була неправильною. "Правильне запитання: а чи була колись реалістичною поставлена мета в один мільйон? Гроші є, але потрібно ще й виробництво", - вказав він і закликав оборонну промисловість його наростити.
Протилежної думки дотримується єврокомісар з питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон. Він переконаний, що мета досяжна і буде реалізована до березня 2024 року. Представник Єврокомісії, який відвідав близько двох десятків оборонних підприємств на території ЄС, аргументував свій прогноз тим, що виробничі потужності вже збільшено на 20-30 відсотків. "Ця ціль буде досягнута, - наполягає єврокомісар. - Тепер справа за державами-членами, які мають завершити укладання контрактів".
Ще 180 тисяч снарядів замовлено
За останніми даними, країни вже розмістили спільних замовлень на 180 тисяч снарядів із постачанням у 2023 і 2024 роках. Це число навів верховний представник із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель після засідання міністрів, наголосивши, що воно зростатиме. До цього за рахунок власних запасів і зміни маршрутів поставок на користь України країни надали понад 300 000 снарядів для ЗСУ. Європейська промисловість експортує в треті країни близько 40 відсотків вироблених боєприпасів, тому Брюссель зараз просить їх змінити пріоритет і перенаправити продукцію Києву.
"Ціль в один мільйон одиниць боєприпасів залишається політичною метою, яку ми зафіксували разом із країнами-членами. Вона амбітна, але вона залишається нашою метою, і ми продовжуємо домагатися її, роблячи щодня все можливе для того, щоб швидше постачати більше боєприпасів", - заявив Боррель.