#VIVAVIVAУКРАЇНА #історія #Міжнароднеправопринципитазастосуванняhttps://www.dw.com/uk/ukraina-proti-rosii-v-sudi-oon-unikalnij-proces/a-66827380 Україна проти Росії в суді ООН: унікальний процес
Міжнародний суд ООН розгляне другу справу за позовом України проти РФ - за конвенцією про геноцид. Про особливості процесу, в якому беруть участь 34 країни, й про можливі наслідки майбутнього рішення суду - в статті DW.
"У Міжнародному суді ООН у Гаазі в понеділок, 18 вересня, поновлюються слухання за позовом України проти Росії за конвенцією про геноцид. Особливість процесу уже в тому, що в головному суді ООН зустрінуться дві воюючі сторони, які не взаємодіють одна з одною ані на політичних, ані на дипломатичних майданчиках, і з'ясовуватимуть, як зауважують фахівці, нетипове питання. Більше того, в спір втрутились 32 інші держави, і це безпрецедентно. У чому, власне, справа?
Чого домагається Україна в Гаазі
Спір стосується "тлумачення, застосування та виконання Конвенції 1948 року про запобігання злочину геноциду і покарання за нього", зазначено в позові української сторони. Офіційний Київ подав заяву до Міжнародного суду ООН 26 лютого 2022 року - через два дні після початку повномасштабного військового вторгнення РФ.
По-перше, українська сторона категорично заявляє, що на її території не було геноциду, через який Росія, за словами її президента Володимира Путіна, вторглася в Україну. "Російська Федерація неправдиво стверджує, що в Луганській і Донецькій областях України мали місце акти геноциду, і на цій підставі визнала так звані "Донецьку народну республіку" та "Луганську народну республіку", а потім оголосила й розпочала "спеціальну військову операцію" проти України", - ідеться в позові.
По-друге, Київ просить суд "установити, що Росія не має законних підстав вживати заходів на території України і проти неї з метою запобігання та покарання за нібито геноцид".
По-третє, українська сторона сама звинувачує РФ у "плануванні актів геноциду в Україні" і стверджує, що Росія "навмисно вбиває представників української національності та завдає їм серйозних каліцтв"
За словами експертів, уперше головне питання полягає не в звинуваченнях у геноциді, а в звинуваченнях у неправомірних звинуваченнях у геноциді. Це - суть справи, однак до її розгляду поки що не дійшло. Центральне питання нинішнього етапу якраз і полягає в тому, чи може суд розглядати цей спір по суті. На майбутніх слуханнях йтиметься про юрисдикцію суду і прийнятність скарги України. Російська сторона висунула попередні заперечення і представить їх 18 вересня."(c)