Мені здається, цугцванг вже тисне на УПЦ Московського патріархату, як іспанський чобіт.
І, що характерно, нема кого звинувачувати, крім себе самих.
З симпатіями до Росіюшки вже прощаються навіть найбільш затяті мастодонти. Бо важко симпатизувати тому, хто тебе намагається буквально вбити, і нищить все те, на що ти якось спирався. Будь-яка колаборація закінчується тоді, коли в спину впирається ствол.
Але.
Вони ж водночас відрізали собі всі шляхи до відступу. Які в них є варіанти повного розриву з Московським патріархатом?
Їх три.
Перший варіант - проголосити не фігове листячко “незалежності”, а автокефалію, в однобічному порядку. І перейти рівнесенько в той статус, в якому був Київський патріархат до Об’єднавчого собору. Той самий, який вони кляли безбожним та безблагодатним. Той самий, вихідців з якого вони перехрещували (!). Все це саме через те, що він раніше проголосив автокефалію в однобічному порядку.
Другий варіант - прийти з головою покаянною до Православної церкви України. Тої самої, яку кляли безблагодатною, залежною, нацистською і ще купою епітетів. Тої самої, ненависть до якої в низки єпископів та священників сильніша за інстинкт самозбереження, тої самої, на протистоянні з якою ідентичність побудована, тої самої, від якої два покоління очікувалу, що це вона з головою покаянною прийде.
Третій варіант - впасти в нозі патріарху Варфоломею та благати про тимчасовий проміжний статус, мовляв, прийміть нас до себе хоч на час, поки ми живі, а як помремо, єпархії та приходи наші вливайте в ПЦУ. По-перше, шанси що погодиться прям-таки не дуже, а по-друге - це ж до того самого владики Варфоломія, над яким вже чотири роки знущалися, з яким єврахистійне спілкування розривали, якого нехорошими словами називали.
Один варіант іншого яскравіший.
Всі ці роки вони сиділи, робили ніц та сподівалися, що Господь управить.
Господь управив. По справедливості.
Тепер в них є три варіанти. І в кожному з цих варіантів треба спочатку з’їсти все те, що лили на голову ближнім своїм. Без солонки та перечниці.
Ніхто ж не казав, що буде легко та сподобається.
Трегубов