Хто може очолити уряд ФРН?
На посаду канцлера Німеччини претендують дві особи: нинішня канцлерка Анґела Меркель (Angela Merkel) і голова СДПН Мартін Шульц (Martin Schulz). Однак через відрив ХДС від соціал-демократів у Шульца шансів очолити уряд мало. Адже можлива коаліція на чолі з ним - за участю Зелених і Лівих - швидше за все не матиме більшості в парламенті.
Меркель обіймає посаду канцлерки з 2005 року і балотується на неї вже вчетверте. Продовжити керувати урядом вона має змогу одразу за кількох варіантів коаліції. Велика коаліція, разом з соціал-демократами. Саме вона зараз перебуває при владі у ФРН. Є інші дві констеляції з двох партій - ХДС/ХСС і ВДП, а також ХДС/ХСС і Зелені, - однак невідомо, чи вистачить їм голосів для формування уряду. Під проводом Меркель урядова більшість може бути сформована і з трьох партій - разом з лібералами та Зеленими. Це так звана коаліція "Ямайка" (називається так, адже партійні кольори її потенційних учасників відповідають прапору цієї острівної держави).
Політика щодо України
Deutsche Welle зазирнула у програми всіх партій, які ймовірно пройдуть до Бундестагу, а також поспілкувалася з політиками, аби з'ясувати позиції цих політсил з питань, пов'язаних з Україною.
Курс Меркель щодо України відомий добре. Мінський процес, "нормандський формат", вирішення конфлікту на Донбасі лише мирним шляхом, санкції проти Росії та невизнання анексії Криму - складові політики, яку канцлерка проводила більше трьох років. У ХДС політику Меркель підтримують майже одностайно та наголошують, що слід зберігати тиск на Москву з метою відновлення територіальної цілісності України.
СДПН, будучи учасницею чинної коаліції, також відповідальна за політику санкцій щодо Росії. Однак один з лідерів соціал-демократів Зіґмар Ґабріель (Sigmar Gabriel) неодноразово робив заяви про шкідливість санкцій щодо Росії і необхідність їх скасування, щойно буде відповідний поступ у врегулюванні кризи на Донбасі. "Суттєвий поступ у реалізації мінської угоди мав би привести до покрокового зняття санкцій щодо Росії", - йдеться у передвиборній програмі СДПН. Першим кроком у партії називають довгострокове припинення вогню на лінії зіткнення.
Водночас голова соціал-демократів Шульц відомий доволі гострими заявами на адресу РФ.(с)