ПАВЛЮЧЕНКО - БАНДЕРІВЕЦЬ З ПУЩІ.:
РАКЕТНЕ. ПРОБЛЕМИ ТА ДОСЯГНЕННЯ.
Спочатку просто інформація з розряду "дозволених".
Станом на зараз прийняті на озброєння чотири види крилатих ракет, зокрема дві модифікації "Нептун" (рахується як одна). "Трембіта" та дві ракети - гібриди, без подробиць, але це продукт спільної розробки та виробництва з партнерами з Німеччини та Норвегії. Є "напівракети" "Рута", "Барс", "Пекло" та "Паляниця", балістичні ракети "Сапсан" та, скажемо так, ОТРК на базі розробки "Грім - 2". Підписані "Договори про наміри" та "Договори про спільне виробництво" нових зразків ракет, як крилатих, так і протиракет ППО, з корпораціями Німеччини, Норвегії, Франції та США. У серію запущені всі вищеперераховані вітчизняні, проте є величезні проблеми з масштабним виробництвом як об'єктивного так і суб'єктивного характеру. Про співпрацю з закордонними партнерами поговоримо нижче, зараз до наших "баранів".
Серед об'єктивних проблем на першому місці атаки рф. Локації будь яких виробничих потужностей одразу стають відомі росіянам після чого йдуть постійні цілеспрямовані атаки на підприємства, які працюють у рамках "ракетної програми". І якщо ви чуєте, що рф постійно б'є по одних та тих же локаціях, то знайте - б'ють, переважно, саме по підприємствах пов'язаних з виробництвом нашої далекобійної зброї.
На другому місці - неналежне фінансування "Програми" з боку України. Наше військове та політичне керівництво не бажає "занадто сильно" вкладатися у дорогі розробки перспективних ракет віддаючи донедавна абсолютну перевагу фінансуванню виробництву БПЛА. Я багато разів казав, що у України немає власних грошей на виробництво ракет від слова "взагалі" - "Програма" розвивається виключно за гроші донорів. І саме донори таки "додавили" нашу владу і вона, починаючи з березня цього року, почала фінансувати розробки та виробництво ракет якщо не належним чином, то більш-менш достатньо. До цього моменту всі "переможні реляції" про серійне виробництво наших ракет можна було "спускати в унітаз" - вироблялися обмежені партії, приймалися рішення про масштабування виробництва, проте фінанси на це не виділялися.
На третьому місці - проблеми з постачанням комплектуючих з країн - союзниць. Спочатку були "політичні" обмеження - партнери боялися того, що рф їх звинуватить у "ескалації", потім були проблеми з фінансуванням виробництва комплектуючих з боку урядів держав-партнерів, по факту всі ці проблеми були вирішені лише наприкінці минулого року.
Станом на зараз Україна здатна виробляти близько ста ракет різних типів у місяць, це не враховуючи спільні з партнерами розробки. "Здатна" - не означає "Виробляє". Проблеми з фінансуванням досі даються взнаки. Досі не вирішена проблема зі зрадництвом у тому числі на вищому, як я писав, не нижче рівня Кабміну, рівні. Росіяни намагаються нищити надземну інфраструктуру підземних підприємств, та й не всі підприємства ("Дяка" урядовцям з Мінстратегпрому" та МОУ) будувалися у підземному варіанті. Наша "амебна" влада приймає вірні рішення виключно після болючих ударів - все нове вже планують та будують виключно під землею. Якщо помилки будуть враховані, то Україна вже восени може виробляти до 120ти ракет у місяць за допомоги союзників.
Окрема "пісня" зі створенням спільних з партнерами підприємств, які будуть працювати у рамках нашої "Програми". Наші урядовці з двох міністерств на всіх переговорах про створення таких підприємств вимагають для України контрольний пакет акцій у новостворених кампаніях, у той час як партнери пропонують зазвичай лише 25 відсотків. Після того, як сторони "не сторгувалися" наші можновладці ставлять партнерів "на вистойку" - на певний час переговори припиняються з надією, очевидно, що ті свої вимоги знизять. Після "вистойки", яка може тягнутися протягом навіть року (були два таких випадки), йдуть нові тури переговорів, і тільки через півроку - рік наші урядовці таки пристають на партнерські пропозиції, хоча тих можна було досягнути одразу, зважаючи не переважні вкладання партнерів у виробництво у вигляді технологій, обладнання та комплектуючих. На цих переговорах існує і певна корупційна складова - партнери неодноразово скаржилися на те, що наші урядовці на переговорах усіляко намагаються завищувати ціни на роботи, які буде виконувати українська сторона за партнерські гроші.
Проблеми з побудовою у нас філій іноземних кампаній, типу тих же "Рейтеон" та "Рейнметалл", в цілому аналогічні з проблемами, які існують при створенні спільних підприємств, до них можна ще додати проблеми з землевідведенням та підключенням комунікацій - і німці, і американці скаржилися на "космічні" рахунки які ним виставляє наша влада.
Окрема тема по використанню нашої балістики. У США ведуть ретельний підрахунок цілей, які були уражені нашими ракетами, вони ж відслідковують пуски. За останній рік, якщо відмінусовати пуски ракет ATACMS, зафіксовані пуски 141ї балістичної ракети ЗСУ. Летіли модернізовані, передані східноєвропейськими союзниками "Точка - У", та наша балістика на базі "Грім - 2". Загалом використання останньої наші американські партнери визнають як незадовільне - перехоплена більша частина, багато ракет не уразили ціль. "Сапсан" використовувався двічі. Перехоплень не було, у випадку другого використання трапилася нештатна ситуація, над виправленням недоліків працюють, вони, як мені сказали, "несуттєві та пов'язані з людським фактором".
Як підсумок. Наші ракети могли би летіти набагато раніше і у більшій кількості, якби спочатку не боягузлива позиція союзників, а потім жадібність, непрофесіоналізм та недалекоглядність нашої влади. Станом на зараз наш "Ракетний возик" нарешті зрушив з місця та поволі набирає хід. І те, чи набере він достатній щоби переїхати росіян, багато у чому залежить від змін у нашій урядовій політиці та у кадровому складі МОУ та Мінстратегпрому. І якщо останній ще можна підсрачниками примусити працювати, то у випадку з МОУ "Горбатого могила виправить" - змінювати потрібно і міністра, і переважну кількість його призначенців.
Маю надію на те, що я задовольнив вашу цікавість. Будуть питання - пишіть. Маю намір повернутися до відповідей на них на Трубі - сезон відпусток у шефів, часу на канал стає більше. Гарної неділі.